Ból wątroby i jego przyczyny

by admin on 15 lutego 2013

in Choroby, Informacje

Ból wątroby

Ból wątroby może być spowodowany przez szereg czynników, co wynika z mnogości funkcji, który pełni ten organ w naszym organizmie. Ten jeden z największych narządów ludzkiego ciała jest również jednym z najwszechstronniejszych. Do jego funkcji zaliczamy:

  • neutralizowanie toksyn,
  • zamiana amoniaku w mocznik,
  • przerabianie białek, tłuszczy i cukrów,
  • magazynowanie witamin A, D, E,
  • wytwarzanie żółci,
  • magazynowanie i regulowanie ilości żelaza w organizmie,
  • wspomaganie utrzymywania równowagi hormonalnej.

Zdarza się jednak, że wątroba jest przeciążona i pojawia się ból. Ból wątroby spowodowany może być szeregiem czynników. Ból pojawia się w momencie, gdy wątroba puchnie i naciska na otaczającą ją błonę surowiczą. Sytuacja taka ma miejsce np. przy ostrym lub przewlekłym zapaleniu wątroby oraz w pierwszych stadiach rozwoju marskości wątroby. Ból wątroby występuje z prawej strony podbrzusza, tam, gdzie zlokalizowany jest narząd.

Przyczyną bólu wątroby może być również zaburzenie jej funkcjonowania z powodu nieodpowiedniej diety. Nadmierna ilość tłuszczu w jadłospisie, nadużywanie alkoholu. Tłuste jedzenie negatywnie odbija się na pracy wątroby powodując zwolnienie jej działania.Spowolniony proces oczyszczania krwi skutkuje spowolnionym procesem trawienia i szybszym otłuszczaniem się wątroby. Regularne spożywanie alkoholu wywołuje nie tylko ból i kolki, ale również uszkodzenie tkanek wątroby i blokowanie pracy hepatocytów. Obok nieodpowiedniej diety ból wątroby może być spowodowany atakiem wirusów.

Jak pokonać ból wątroby?

Ból wątroby odczuwalny jest w górnych partiach jamy brzusznej. W przypadku kolki żółciowej ból może promieniować nawet na wysokość prawej łopatki. Kolka może również spowodować mdłości i wymioty. Jak skutecznie walczyć z bólem wątroby? Jeśli ból występuje sporadycznie pomogą gorące kąpiele oraz przykładanie termoforu – ciepło rozluźni mięśnie. W domowej apteczce warto poszukać leków rozkurczających, przydatne okażą się również herbaty ziołowe: z kory brzozy, rumianku oraz mięty pieprzowej. Ból wątroby stanie się mniej dokuczliwy również przy spożywaniu gotowanych na parze warzyw zamiast ciężkostrawnych potraw.

Inne Ciekawe Wpisy o Błonniku Naturalnym:

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Next post: